System rynnowy ma do odegrania ważną role – jego zadaniem jest odprowadzenie wody z newralgicznych punktów konstrukcji dachowej celem zabezpieczenia jej przed działaniem wody. Jak zatem poprawnie wykonać montaż systemu rynnowego?
Właściwy projekt instalacji
Zanim przystąpimy do pracy, niezbędnym krokiem jest wykonanie projektu instalacji, aby określić, jak konstrukcja będzie wyglądała i jakich materiałów potrzebujemy. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych i trzeba o nich pomyśleć przed przystąpieniem do pracy.
Właściwie umiejscowienie rynien pod okapem
Aby uniknąć ryzyka, że rynny osuną się wraz z napierającymi na nie śniegiem, konieczne jest ich właściwe umiejscowienie. Górna krawędź wywinięcia rynny nie może wystawać ponad przedłużenie płaszczyzny połaci dachowej.
Pozycjonowanie leja spustowego
Lej spustowy jest najniższym poziomem części rynnowej systemu. Musimy znaleźć punkt, którym woda będzie spływać w dół.
Montaż uchwytów
Aby mieć pewność, że konstrukcja rynnowa będzie solidnie przytwierdzona do budynku, konieczne jest zastosowania odpowiednich uchwytów. Z jednej strony należy zadbać o ich odpowiednie zakotwienie a z drugiej strony wybrać rozwiązanie o określonym udźwigu, które wraz z upływem czasu nie pęknie.
Spadek rynien
Drenaż będzie możliwy wyłącznie wtedy, kiedy zadbamy o odpowiedni spadek. Ogólna zasada jest taka, że rynny powinny opadać o około 2° w stosunku do położenia leja spustowego. Gwarantuje to odpowiednią prędkość odpływu i eliminację ryzyka zalegania liści i innych zanieczyszczeń w systemie.
Nasi doradcy z przyjemnością pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania. Gorąco zachęcamy do kontaktu!